Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir

Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir, Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir indir, Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir eğitim doküman indir, 2012 Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir indir Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir, Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir indir , Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir eğitim doküman indir

Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir

Teknolojik gelişmelerin en göze çarpıcı olanı biyoteknolojidir. Biyoteknoloji genelde “insanın yararlanabileceği, ürün ve hizmetlerin mik*roorganizmalar, mikrobiyal parçacıklar ve diğer biylolojik materyaller kulla*narak endüstriyel işlem yoluyla sağlanması” olarak tanımlanmaktadır.
1970 yıllarından başlayan süreç içerisinde biyolojik gelişmelerden ya*rarlanan biyoteknoloji; eczacılık, tıp, ziraat vs. gibi bilim dallarında devrim sayılacak büyük gelişmeler göstermiştir. Biyoteknoloji yoluyla insanlığın hizmetine giren teknolojik yenilikler büyük toplumsal değişimler ortaya koymuştur. Biyoteknolojik gelişmelerden yararlanan sektörler şunlardır:

86bc8  biyoteknoloji alan nda yap lan al malar n nemi nedir Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir

1-Ziraat uygulamaları ve hammaddeler

Biyoteknolojik uygulamalarla birçok hammadde için gerekli enzimatik reaksiyonlarda kullanılan çok farklı enzimler kullanılmaktadır.
Tarımsal atıklardan bugün örneğin metanol gibi maddeler bol ve ko*laylıkla elde edilebilmektedir. Gıda maddeleri piyasaya sürülmeden önce test edilip aflotoksin bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Bu teknoloji ile bitkilerin besin değerleri artırılmış ve örneğin bünyesinde kükürt bulunan bitkilerle beslenen koyunların yünlerinin daha kaliteli olduğu görülmüştür. Yeni teknoloji ile bitkilerden örneğin tütünden hemoglobin elde edilebil*mektedir. Ayrıca biyoteknolojik yöntemlerle bugün memeli hayvanların süt*lerinden yararlı ilaçlar üretilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*